poniedziałek, 7 marca 2016

Białko i aminokwasy egzogenne

Białko jest dla naszego organizmu bardzo ważnym składnikiem między innymi dlatego, że jest ono źródłem aminokwasów egzogennych. Nasz organizm jest wprawdzie sam w stanie wygenerować owe aminokwasy, ale tylko w pewnej części. Owych potrzebnych nam aminokwasów egzogennych mamy aż 22. Większość z nich nasz organizm sam generuje, ale w odniesieniu do ośmiu, musimy podkreślić to, że jesteśmy zdani na konieczność ich dostarczenia do organizmu z zewnątrz, a konkretnie to w naszej diecie. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby w naszych posiłkach zadbać o dobrej jakości białko.

Mięso a białko

Myliłby się ten, kto by sądził, że chodzi tutaj o mięso. Jeśli bowiem mówimy o dostarczeniu do organizmu białka generującego aminokwasy egzogenne, to głównym ich źródłem jest mleko oraz rośliny strączkowe. Dlatego też właśnie na te elementy w codziennej diecie powinniśmy w głównej mierze postawić. Oczywiście ważne jest także to, aby zapewnić sobie innego rodzaju białka, aby nie rezygnować z mięsa, ryb, jajek czy też z drobiu. Nasza dieta powinna być bowiem bardzo urozmaicona, abyśmy mogli mówić o dobrym efekcie.

Białko w warzywach i owocach

Warto także dodać to, że białko jest również w pewnym stopniu obecne w niektórych owocach oraz w niektórych warzywach. Ilość tego białka być może nie jest zbyt duża, ale jego jakość na pewno jest bardzo wysoka i dlatego też należy postawić na tego typu pokarmy. Białko jest ważne dla każdego organizmu, jest ważne, aby móc normalnie funkcjonować, aby móc być zdrowym, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem. Jego niedobór jak i jego nadmiar mogą być dla nas bardzo groźne i na pewno nie pozostaną bez konsekwencji. Białka nie możemy zgromadzić na zapas, a więc tym bardziej nie możemy zaniedbać tego, aby każdego dnia dostarczać dla naszego organizmu odpowiedniej jakości białka. Źródłem białka jest oczywiście nasza codzienna dieta i nie ma innej możliwości, aby móc mówić o dostarczeniu pełnowartościowego białka dla organizmu. Owszem, mamy odżywki białkowe, ale to tylko uzupełnienie, a nie produkt podstawowy, na którym można się oprzeć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz